Teatr historii - Miasto niepokonane

1 września 1939 roku, bez wypowiedzenia wojny Polsce przez III Rzeszę, niemieckie bombowce nurkujące typu Ju 87B, w ramach operacji „Ostmarkflug” (ataku powietrznego na Polskę) dokonały o świcie serii bestialskich nalotów bombowych na polskie miasto Wieluń. „Rycerskie” Luftwaffe zniszczyło 75 procent zabudowy miasta, a liczba zabitych we śnie Polaków jest szacowana od 1200 do 2169 ofiar (zależnie od źródeł).
Po wojnie odnaleziono jedynie 127 grobów ofiar zabitych w nalocie z 1 września 1939 roku, stąd liczba 127 zabitych Polaków - aczkolwiek nieprawdziwa - jest często celowo podawana przez źródła niemieckie w celu zminimalizowania tej tragedii. Centrum miasta zostało zniszczone kompletnie, częściowo ocalał tylko 1 budynek. Niemcycelowo zbombardowali także wyraźnie oznaczony szpital, w którym zginęły conajmniej 32 osoby.

Jak twierdzą wszyscy mieszkańcy Wielunia którzy przeżyli ten nalot, został on dokonany z zaskoczenia podczas ich snu. Godzina nalotu nie jest potwierdzona i różne źródła podają czas między 4 rano a 5.30 rano. Jest jednak pewne, że Luftwaffe dokonała nalotu na Wieluń jeszcze przed oficjalnym niemieckim atakiem na Polskę, który nastąpił o 5.45 rano; inaczej mieszkańcy miasta zostaliby wcześniej obudzeni dochodzącą od polsko-niemieckiej granicy kanonadą i odgłosami toczących się walk.




Produkcja: 2011

Reżyseria: Bogusław Wołoszański
Muzyka: Adam Abramek, Paweł Sot
Obsada: Bogusław Wołoszański, Łukasz Nowicki, Maria Dejmek, Danuta Rynkiewicz, Zbigniew Paterak, Ziemowit Pędziwiatr, Sławomir Cisowski, Mikołaj Klorek, Andrzej Skolik, i inni


Notatki:
Odcinek jest też tytułowany (zgodnie z konwencją pozostałych tytułów tego cyklu) jako „Wieluń” oraz „Wieluń 1939”, jednak żaden z tych tytułów nie pojawia się w czołówce.


Wikipedia (polski)


191207

(POL) polski,


Rynek w Wieluniu po nalocie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz