Sensacje XX wieku - Stalowe przymierze (3)

Stalin i Ribbentrop
Moskwa, 23 sierpnia 1939
W ambasadzie niemieckiej w Moskwie 13 maja 1933 roku odbyło się przyjęcie wydane przez ambasadora dla najwyższych oficerów sowieckich z okazji pobytu w Związku Sowieckim grupy niemieckich oficerów, którzy zwiedzali zakłady zbrojeniowe. W pewnym momencie Tuchaczewski powiedział:
Pamiętajcie, że to polityka dzieli nas, a nie nasze uczucie, uczucia przyjaźni między Armią Czerwoną i Reichswehrą. Nie zapominajcie, że wy i my, Niemcy i Związek Sowiecki możemy dyktować światu warunki.
Tuchaczewski miał rację. Mijał właśnie 11 rok ścisłej współpracy niemieckiej III Rzeszy i rosyjskiego Związku Sowieckiego...






Produkcja: 1999

Reżyseria: Tomasz Kostuch
Muzyka: Dariusz Żebrowski
Obsada: Bogusław Wołoszański


Wikipedia (polski)


03.180811

(POL) polski,


Podpisanie układu o przyjaźni i współpracy (Deutsch-Sowjetischer Grenz- und Freundschaftsvertrages / Герма́но-сове́тский догово́р о дру́жбе и грани́це) oraz zatwierdzenie poprawek do tajnej klauzuli Paktu Ribbentrop-Mołotow (korekta granicy sowiecko-niemieckiej na zajętych ziemiach polskich, gdyż Rosjanie spóźnili się i Niemcy zajęli kilka z polskich miejscowości jakie pierwotnie miały przypaść Związkowi Sowieckiemu). Za stronę sowiecką podpisuje Wiaczesław Mołotow; Joachim Ribbentrop stoi za nim (po lewej od Stalina). Moskwa, 28 września 1939 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz