Sensacje XX wieku - „Księga szpiegów”

„Księga szpiegów” to odcinki „Sensacji XX wieku”, jakie zostały wydane w zbiorze tematycznym pod tym tytułem na kasetach VHS pod koniec lat 1990-tych, w skład których weszło sześć odcinków Sensacji poświęconych najsławniejszym szpiegom ubiegłego wieku, chociaż i to nie jest dokładne: np. Allan Powers nigdy nie był szpiegiem, nie przeszedł żadnego szpiegowskiego szkolenia i jedynym, co miał wspólnego ze szpiegowstwem to fakt, że był  pilotem samolotu „uzbrojonego” w zautomatyzowane kamery. Zastanawiające jest także, że pomimo wyprodukowania kilku odcinków „Sensacji” o najsłynniejszej kobiecie-szpiegu znanej pod pseudonimem Mata Hari, ani jeden z nich nie znalazł się w tym zbiorze...

„Księga szpiegów” nie była osobnym serialem stworzonym przez Wołoszańskiego równolegle do „Sensacji” (jak to stało się np. w przypadku serialu „Encyklopedia II wojny światowej”), lecz była to po prostu komercyjna nazwa mini-zbioru wybranych pod względem tematycznym odcinków „Sensacji” wydanych na kasetach VHS w 1996 roku. Zestaw składał się z następujących odcinków „Sensacji” ze zmienionymi tytułami:
    Oryginalny tytuł w serii „Sensacje XX wieku”Tytuł w zestawie „Księga szpiegów”
  • DullesKsięga szpiegów: Dulles
  • Powers (1)Księga szpiegów: Powers (1)
  • Powers (2)Księga szpiegów: Powers (2)
  • Sprawa Rosenbergów (1)Księga szpiegów: Rosenbergowie (1)
  • Sprawa Rosenbergów (2)Księga szpiegów: Rosenbergowie (2)
  • „Cycero”Księga szpiegów: Cycero

Produkcja: 1994

Reżyseria: różni (dokładne informacje na stronach poszczególnych odcinków)
Muzyka: różni (dokładne informacje na stronach poszczególnych odcinków)
Obsada: Bogusław Wołoszański


Notatki:
Od czasu ukazania się zbioru „Księga szpiegów” na VHS, odcinki Sensacji zawarte w tym zbiorze podczas powtórek telewizyjnych często noszą tytuły pochodzące z tego zestawu (np. „Sprawa Rosenbergów” w zapowiedziach telewizyjnych jest notorycznie tytułowana jako „Księga szpiegów - Rosenbergowie”). Ponieważ wszystkie te odcinki nigdy nie otrzymały osobnej, wspólnej dla tego zbioru czołówki (jak to stało się np. z odcinkami wyprodukowanymi w zbiorze „Polska w ogniu”), a każdy z nich nadal posiada tylko oryginalną czołówkę „Sensacji XX wieku”, dlatego traktujemy je tak samo jak pozostałe odcinki Sensacji i używamy ich oryginalnych tytułów.


Wikipedia (polski)


03.170207

(POL) polski,



Okładka pierwszego zestawu VHS

3 komentarze:

  1. Pracowałem wtedy w empiku i dobrze pamiętam że te kasety nie sprzedawały się wcale. Moze jak się ukazały to kupiło je pare osób ale potem na pewno już nikt sie nimi nie interesował. Zero sprzedaży nawet po przecenie. Dlatego tak sobie myślę może odcinki o Macie Hari miały ukazać się na trzeciej kasecie, tylko że do jej wydania nie doszło?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wydaje mi się że były 3 kasety z tego zestawu? Może się mylę bo to tyle lat temu ale jestem prawie pewny że miałem 3 kasety po 2 odcinki na każdej. Wiec te o Macie Hari chyba miały być wydane na 4tej kasecie?

      Usuń
  2. Pamiętam te kasety w empiku! Bardzo chciałem mieć ale ceny były kosmiczne jak dla nas studentów i pewnie dlatego nawet nie było od kogo przegrać. W sumie to dobrze bo nie zmarnowałem wtedy chyba ze 100 zeta, a dzisiaj oglądam sobie za darmo. Boże chroń internet :-))

    OdpowiedzUsuń