Eliasz Bazna, znany także jako Elyas Bazna / Elias Bazna / Eleas Bazna - uważany jest za niemieckiego szpiega pracującego w brytyjskiej ambasadzie w Turcji.
Czy rzeczywiście był niemieckim szpiegiem, czy też podwójnym, a może nawet potrójnym agentem - i dla kogo właściwie pracował?
Produkcja: 1994
Reżyseria: Barbara Gajos
Muzyka: Dariusz Żebrowski
Obsada: Bogusław Wołoszański
Notatki:
Odcinek ten został także dołączony pod zmienionym tytułem (jako „Księga szpiegów: Cycero”) do mini-serii wydanej w połowie lat 1990. na VHS w ramach „Sensacji XX wieku”, zatytułowanej „Księga szpiegów”.
Bogusław Wołoszański używa w programie niewłaściwie spolszczonego imienia „Cycero”. Poprawny pseudonim brytyjskiego szpiega Eliasza Bazny w tłumaczeniu z angielskiego („Cicero”) na polski powinien brzmieć „Cyceron” (tak samo jak imię Marka Tulliusza Cycerona - rzymskiego polityka i znanego oratora z I wieku naszej ery - za którym Eliasz Bazna przyjął swój pseudonim).
W 2003 roku Wołoszański powrócił do tematu szpiega Bazny i wyprodukował jeszcze jeden odcinek na ten temat, zatytułowany - tym razem już poprawnie - „Tajemnica Cicero”.
Wikipedia (polski)
02.160925
(POL) polski,
Eliasz Bazna na okładce Der Spiegel, październik 1955 |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz